Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de en büyük 3. Ada olarak Anadolu yarımadasının ise 65 km güneyinde bulunmaktadır.

Batıda Güzelyurt, Güneyde Akıncılar ve Kuzey'de ise Dipkarpaz’a kadar uzanmaktadır. Bölge Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında tampon bölge olarak Birleşmiş Milletler kontrolünde tutulmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin önemli yerleşim alanları

Başkent Lefkoşa, İskele, Güzelyurt, Gazimağusa, Girne ilçeleri bulunmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve az yağış iklimi olan Akdeniz iklimi hakimdir

Adanın Kuzey bölgesinde ise 85 adet doğal mağara bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Dikitler, sarkıt ve incili mağarasıdır.

Ercan Uluslararası Havalimanı yalnızca Türkiye tarafından yasal havalimanı olarak kabul ediliyor ve Türkiye dışında direk uçuş imkanı bulunmuyor.

Resmi dil Türkçedir.

Kullanılan para birimi Türk Lirası'dır.

Kıbrıs Türk mutfağı ile Türk mutfağı ve Rum mutfağı benzer tatlar içermektedir. Keçi peyniri hellim kızartması, reçel ya da meyve şekerlemeleri, pilavuna yemekler, şeftali kebabı bunlara örnek gösterilebilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geçim kaynağının çok büyük oranı turizminden gelmektedir. Ülke iklim avantajı sayesinde tüm aylar turistleri ağırlamaktadır.

Lefkoşa şehir merkezinin etrafı toplamda 5.5km şehir duvarı ile kaplıdır ve hala sağlamlığını korumaktadır. Giriş kısmında bulunan kapı ise Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Doğu sahili boyunca birçok gezilecek yer ve Salamis antik kenti bulunmaktadır. Yeşil kaplumbağaların yumurtlama mekanı olan Karpaz yarımadasında özel alanlar vardır ve giriş çıkış yasaklanmıştır.

Gezilecek Yerler

Venedik sütunu, Girne kapısı, Lefkoşa, Girne kalesi, Girne eski liman, Selimiye Cami, Yeşil Hat, Bellapais Manastırı, Gazimağusa şehri ve Limanı, Kertikli hamamı, ST. Barnabas Manastırı, Namık Kemal Müzesi, Salamis Harabeleri, Lala Mustafa Paşa Cami, Othello Kalesi gezilecek yerler arasındadır. Kıbrıs Mutfağı hem kendi deniz kültürümü ve tarihini yansıtırken aynı zamanda batı ve doğu kültürünü de içermektedir.

Yükleniyor. Lütfen Bekleyin
Yükleniyor. Lütfen Bekleyin
Yükleniyor. Lütfen Bekleyin